Archiv obsahuje nabídek

Moina macrocopa - živá násada

Zakládní informace
  • Datum vložení do archivu: 29.IV.2017
  • Nabídka byla zobrazena: 45x
  • Status prodeje: Prodáno
  • Typ nabídky: Kup Teď!

Právě na Aukru - doporučeno

Reklama

nabídka č. 6542733789  |  Nahlásit závadný obsah

 

 

Živá očkovací násada k založení kultury drobné perloočky druhu

Moina macrocopa - Kaluženka klínohlavá

 

 Moina macrocopa je drobný korýš s gigantickou rozmnožovací schopností a produktivitou v chovu, která několikanásobně převyšuje produktivitu chovu perlooček rodu Daphnia (a to bezmála 400g na 1m3 denně), se schopností stálého populačního růstu i při vysoké koncentraci (až do 5000 jedinců na jeden litr objemu vody), což opět mnohonásobně převyšuje schopnosti rodu Daphnia, s vysokou tolerancí ke kolísání teploty (5-31 °C) a ke znečištění vody organickými odpadními látkami.  Je proto vhodná k masové produkci jako zdroj živého krmiva ve velkochovech i jako zdroj živého krmiva pro drobné chovatele v podmínkách domácího chovu.

 

 

 

  • Kvalitní živé krmení v naplánovaném množství kdykoliv stále po ruce.
  • Levná alternativa krmení pro dospělé ryby i plůdek velké většiny druhů ryb.
  • Omezení rizika otrav nebo zavlečení nemocí spojeného s lovem na přírodních lokalitách.
  • Další objekt k pozorování pro všechny milovníky přírody.

 

Za uvedenou cenu po platbě předem obdržíte:

- násadu Moina macrocopa v množství potřebném k naočkování budoucí kultury o objemu 10ti litrů, tedy asi 50 živých jedinců Moina macrocopa

- doručení Českou poštou na Vaši adresu do 24 hodin od odeslání balíku včetně avíza přes SMS a na email

 

299,- Kč

Poštovné: Balík do ruky

Zdarma!

V případě, že zvolíte osobní odběr, je nutno dohodnout si termín a to v období max. 14 dnů od nákupu. V tomto případě obdržíte rozchovanou násadu v PET lahvi o objemu dvou litrů.

Cena této varianty je rovněž 299,- Kč.

Zásilky jsou odesílány vždy v pondělí (vyjímečně

v úterý) následujícím po obdržení platby. Jedná se o živé organismy, v případě mrazivých nebo tropických dní bude odeslání zásilky odloženo

na příhodnější dobu.

 

moina

 

 

Ideální podmínky pro chov

Teplota 24-31 °C, pH 7 - 8, dostatek světla pro rozvoj fytoplanktonu, vzduchování ke zvýšení produkce.

Potrava: fytoplankton, baktérie, houby, kvasnice, organické zbytky v rozkladu.

 

 

Kultivace násady

 

Chovné nádoby

Moinu lze chovat ve sklenicích, kbelících, akváriích, sudech, žlabech i bazénech. Vzduchování není nezbytně nutné a poměrně hustou populaci lze držet i v malých nevzduchovaných nádobách, jakými jsou třílitrové sklenice. Nicméně, vzduchování je vhodné k víření usazenin a kalů a k celkově vyšší produkci. Je třeba se ale vyvarovat jemných bublinek ze vzduchovacích kamenů, které mohou moiny usmrcovat tím, že se jim dostanou do skeletu a moiny pak bezmocně hynou na hladině. Stejně tak není vhodné cezení přes sýto, pokud moiny mají být použity pro očkování kultur.

 

Voda

Pro kultivaci lze použít vodu dešťovou nebo dobře odstátou vodovodní. Je také možné použít odpadní akvarijní vodu, či vodu z rybníka a podobně. V takovém případě ovšem hrozí vysoké riziko zavlečení nechtěných organismů či nemocí, proto pro kultivaci čisté moiny nejsou nejvhodnější. Ideální, ale ne nezbytnou volbou před nasazením moina je vodu zazelenit fytoplanktonem. Zelenou vodu lze snadno předpěstovat například umístěním naplněných PET lahví, sklenic, akvárií nebo jiných nádob na slunné místo na několik dní. Dále existuje možnost pěstování laboratorních kultur řas, jako například Chlorella. Pro vlastní kultivaci moiny je vhodné použít vodu v rozsahu pH nejlépe 7-8. Čím dál je voda od tohoto ideálního rozsahu, tím hůř a je zapotřebí vodu upravit a to pomocí jedlé sody (soda bicarbona) směrem nahoru a pomocí kyseliny octové (ocet) směrem dolů.

 

Hnojení

Mnozí chovatelé nepoužívaji ani zelenou vodu, ani nehnojí a pouze krmí kvasnicemi. Tato metoda se mi příliš neosvědčila, protože to je kolísání na ostří nože mezi předávkováním a hladověním. Mnohem bezpečnější a také produkčně výnosnější se mi jeví metoda s využitím fytoplanktonu včetně přihnojování a s přikrmováním kvasnicemi v menším množství. Hnojit lze v domácích podmínkách snadno například kopřivovým výluhem, nebo rovnou spařenými kopřivami. Ve venkovních prostorách lze využít například drůbeží hnůj, odpadové kaly, seno.

V záložní kultuře, která není vystavena tak silnému zakrmení lze například využít drobné akvarijní plže, které denně krmíme spařenými kopřivami a jinak už nekrmíme. Výluh z kopřiv společně s výkaly plžů plně postačí k velmi dobře prosperující záložní kultuře.

 

Kvasnice

Běžné pekařské kvasnice bez konzervantů, velmi vydatné krmivo, které považuji za téměř nenahraditelné v chovu Moiny, ovšem v přiměřeném množství, které kultura dokáže spotřebovat/vyčistit kal do dalšího krmení následující den. Prakticky by voda měla být stále lehce zakalená a před krmením už téměř bez kalu, zbarvená buď zeleně od fytoplanktonu a kopřiv nebo čajově od celkového prohnojení. Moina by měla mít zelenou nebo červenavou barvu. Pokud jsou Moiny bledé až čiré, není výživa v pořádku a hrozí buď úhyn z překrmení nebo přechod na stresovou verzi rozmnožování z hladu, tedy pomocí vajíček a tím snížení růstu populace. Proto je dobré krmit s ohledem na tyto faktory a překrmení nebo hladovění se vyvarovat.

 

Příprava kvasnicové polévky:

Z pekařského droždí odřízneme kousek o velikosti asi 1cm3, odměříme stejné množství cukru a asi 1 kávovou lžičku vlažné vody. To vše spolu rozetřeme na skleněné misce a necháme asi půl hodiny odstát. Potom doplníme vlažnou vodou v množství asi 40ml a dobře promícháme. Tato "polévka" není vhodná ke skladování a je nutno pokaždé namíchat novou. Krmíme dle hustoty populace, metody kultivace a potřeby od několika kapek po asi dvě kávové lžičky do deseti litrů buď denně, nebo pouze při založení kultury.

 

 

Dávkování

Při chovu vstupují do hry další faktory, jako je kolísání pH a teploty a jiné. Dávkování je třeba si ohmatat a naučit se odhadnout správné množství jak při hnojení kultury, tak i při přikrmování kvasnicemi. Jednoznačné návody jsou spíš cestou do pekel a je dobré naučit se správná množství dávkovat na základě poznatků z vlastních chyb, než slepě odměřovat hmotnosti a nerozumět důvodům případných nezdarů. Čísla, která zde uvádím by měla být chápana, jako orientační hodnoty a nelze se k nim 100%ně připoutat.

 

 

 Metoda č.1 Založit a sklidit

Při této metodě se využívá asi maximálně desetidenní rytmus, kdy se kultura založí, zakrmí, nechá se spotřebovat veškeré krmení a při dosažení dobré hustoty se celá sklidí. Do deseti litrů zelené vody se nalije 1dcl kopřivového výluhu, přidají se dvě kávové lžičky kvasnicové polévky a naočkuje se moina v množství 50ti jedinců. Po několika dnech pokud je spotřebována většina krmení a hustota není dostatečná se přikrmí ještě polovičními dávkami oproti dávkám při zakládání. Následně po opětovném spotřebování krmiva se kultura kompletně sklidí. Tuto metodu doporučuji spíše v případě, že už můžete riskovat ztrátu jedné z kultur a není tedy první, kterou zakládáte, protože úhyn očkování je dost pravděpodobný.

 

Metoda č.2 Kontinuální s každodenní částečnou sklizní

Při této metodě se sklízí zhruba od pátého dne od založení asi 1/4 a doplňuje se čerstvou vodou, krmí se denně v menším množství podle narůstající hustoty a to tak dlouho, dokud to jde. K založení této kultury použijeme rovněž 50 jedinců na deset litrů zelené vody, přidáváme však pouze malé množství krmení, od začátku po pár kapkách a podle potřeby dávky zvyšujeme. Odebranou 1/4 použijeme na založení dalších kultur, nebo zkrmujeme. Každodenní odebírání 1/4 podporuje neustálý růst populace a je prospěšný. Takže i v případě, že bychom sklízet nepotřebovali, je lépe sklizeň provést i tak a nepotřebné Moiny třeba zamrazit.

 

Metoda č.3 Záložní kultura

 Pokud vlastníte šnekárium bez ryb a jiných dravců osazené například drobnými okružáky, je velmi výhodné, několik jedinců Moina do takové nádrže přidat. Za pár dní už se bude v nádrži hemžit množství perlooček, které se budou živit filtrováním špinavé vody. Takto si vytvoříte záložní kulturu, která navíc bude pomáhat s úklidem šnekária. Pokud takové šnekárium nevlastníte, bude lépe si nějaké založit, i kdyby jen malé.

 

Metoda č.4 Poslední záchrana

Vše se pokazilo a všechny kultury selhaly. Určitě ne. Jedna poslední Moina se našla v zařasené sklenici za oknem. A ta Vás vrací do hry, neboť i jen jeden jediný živý exemplář stačí k tomu, aby bylo možné vše napravit. Už za několik dní můžete pozorovat v této sklenici bujný život.

 

 

Jak naložit s násadou?

Po přečtení předchozích řádků jistě nebude velký problém pro nikoho přichystat vhodné chovné podmínky a o své kultury se dobře postarat. Doporučuji ještě násadu raději postupně adaptovat na pravděpodobně jinou vodu, než v jaké jsou chovány nyní. Násadu prostě přelijete do nějaké nádoby, do které po půlhodině vždy přidáte asi 1/4 vody navíc z již nachystané pro kultivaci. Poté, když bude objem několikrát větší, rozlijete vše do několika nádob. Neriskujte založení pouze jediné. Zaměřte svou pozornost na metody 2,3 a 4 hned od začátku a znásobíte tak své šance na úspěch.

 

 

 

FAQ

 

Proč násada obsahuje pouze 50 jedinců ?

 

Číslo uvádí pouze přibližný minimální počet, vždy jich je tam samozřejmě o trochu víc. Ovšem to není rozhodující. Předmětem je zde živá násada, kde počet jedinců není příliš podstatný. Nekupujete živé krmení na váhu, kdy není rozhodující životaschopnost ale množství. Tady je na místě rčení, že méně je někdy více. Zaměřeno je na životnost násady. Pokud by i přesto došlo k tomu, že po včasném garantovaném doručení a Vašem bezodkladném vyzvednutí zásilky násada nepřežila, neváhejte mě kontaktovat.

Pokud i přesto máte pocit, že jich budete potřebovat víc, nebo třeba ještě pro kamaráda a zakoupíte raději dvě násady na stejnou zasílací adresu, dostanete třetí uplně ZDARMA.

 

 

INFORMACE PRO KUPUJÍCÍ

Převod na bankovní účet. Číslo účtu 670100-2201881501/6210.

V případě, že se rozhodnete platit bankovním převodem na běžný účet, uvádějte, prosím, ve zprávě pro příjemce svůj nick z Aukra, nikoliv čísla nabídek apod. 

V opačném případě může být určeni plátce velmi problematické.

Vaši platbu nebo informační e-mail očekávám nejpozději do 7 dní od nákupu, v opačném případě Vás upozorním e-mailem.

Uživatelům s nesolidním přístupem mohou být nákupy v budoucnu odmítnuty.

 

         
Celý obsah nabídky (obrázky, šablona i text) podléhá autorskému právu. Kopírování není dovoleno.

 

Opravdu chcete náhlasit nabídku s číslem 6542733789 jako závadnou?
Titulek nabídky: Moina macrocopa - živá násada