Archiv obsahuje nabídek

Lion Feuchtwanger - Šimona

Zakládní informace
  • Datum vložení do archivu: 25. srpna 2012
  • Nabídka byla zobrazena: 8x
  • Status prodeje: Neprodáno
  • Typ nabídky: Kup Teď!

Právě na Aukru - doporučeno

Reklama

nabídka č. 2365042701  |  Nahlásit závadný obsah

Šimona je dcerou Petra Plancharda, bojovníka za černošská práva v Africe. Tam byl zabit a Šimonu si k sobě bere jeho bratr, bohatý obchodník, Prosper Planchard. Jeho matka Šimonu nenávidí. Je to tvrdá, zlá žena. Chová se k ní jak ke služce. Ale Prosper je k ní dobrý, vezme ji s sebou do Paříže a vůbec se o ní stará téměř jako o vlastní. Nyní, v těžkých dobách, než uzavře Francie s Německem smír, Šimona shání pro vilu Monrepos v nedalekém městě potraviny, aby se madame a strýc Prosper nemuseli uskrovňovat. Mají všude styky, takže s jídlem problém není. Ve městě jsou stovky uprchlíků, smutné fronty na ucpané silnici. Šimoně je patnáct a neví, co si o tom myslet. Je smutná a nějaké jídlo dává těm mnohem smutnějším. Odpoledne jde na ‚štrachandu‘- prodávat uprchlíkům draze Prosperův před válkou ‚našmelený‘ benzín. Jeden z Prosperových šoférů, Maurice, jí neustále nadává. Jako by ona, trpěná příbuzná, mohla za cokoliv, co musí dělat. Zdá se jí zatím, že Maurice jen tvrdě mluví proti strýci Prosperovi- počítá s tím, že bude táhnout s těmi ‚200 rodinami‘, co vydají Francii bošům. Ona strýčka zbožňuje, nevěří, že by něco takového mohl udělat. Navíc je mu ‚morálně zavázaná.‘
Šimona má několik přátel, se kterými si může promluvit, především starého otce Bastida, který jí půjčuje knihy a vždy mluví jako pravý francouzský vlastenec. Nejvíce ji baví číst o Janě z Arku, Panně orleánské, se kterou se ztotožňuje. Přišla, aby utěšila malé lidi..Dokonce se jí i zdají sny, kde je místo Jany Šimona, a zde se ukazuje Feuchtwangerovo mistrovství. Není to jen klasické snění o jiném, lepším (ušlechtilejším životě). Jsou v nich známé tváře, známých povah, ve snech jsou detaily- zachází do důsledků- skřípe Šimonino brnění, vize do budoucna- děti budou mít ve škole volno v tyto pamětné dny bitev,.. Toto podobenství Šimony a Jany je přesné, až na to, že Šimona není žádná světice. Ale má hodně podobný osud.
Strýc tvrdí, že nesmí vydat svůj majetek- benzín a vozy bošům, ale to jen tak naoko, je s nimi spolčen. Chce si zachovat svůj majetek, svou firmu, která je pro něj prý vším. Z režimu do režimu. Šimona to udělá na poslední chvíli za něj- vše podpálí. Kdo když ne ty, a kdy, ne-li teď. Zbude jen vila. Pak ztratí svou svobodu nadobro, je v šoku, že jí nikdo není vděčen, musí pořád pracovat. Maurice, kterého již tajně zbožňuje ji přijede zachránit, hlavně rychle odvést, než ji vydají Němcům. Ona ale stále žije v dětských iluzích, stále důvěřuje svému strýci. On se za ní postaví, on ji pochopí. Odmítne svou záchranu.
Strýc vynutí na Šimoně podepsat lživé prohlášení, že firmu zapálila kvůli madame, se kterou se nepohodla- nic že se Šimoně nestane, je to prý jediný způsob, jak ji zachránit. A zase podobenství s Pannou orleánskou.. (o které se díky této knize vše dozvíme) Šimona naletí a je postavena před místní soud, bez Němců, kteří mezitím Francii už ovládli. Okres se chce zachránit před podezřením, jaké na ně hodila jedna malá vlastenka (Šimona)- chrání své obchody. Šimonu podrazili, musí do polepšovny, kde je týrání na denním pořádku. Prosper: „Každý musíme něco obětovat.“ (Nemá syny, co by poslal do války)


Právě na Aukru - doporučeno

Další nabídky v archivu

Opravdu chcete náhlasit nabídku s číslem 2365042701 jako závadnou?
Titulek nabídky: Lion Feuchtwanger - Šimona